Jeg har længe ønsket at tage til Champagne-området og være der en del tid, både for at købe en masse souveniers og måske lære lidt. I år er det så lykkedes, jeg har købt en bil, så man også kan komme omkring i det der vist er Frankrigs største vindistrikt.
Turen gik med færgen, så man kunne få et lille morgenhvil, og derefter uden om motorvej A1 hvor der skulle være masser af vejarbejde. Vi startede en tirsdag morgen og ramte faktisk ingen kø på vejen – tilgengæld var der en masse bakker efter Kassel og ned forbi Frankfurt. Man skulle tro at med hele 54 heste spændt for bilen, burde der ikke være nogen problemer. Men bilen led
– nu er bilen også en Golf 2 fra ’89, så den burde vist lide.
Vi kom igennem og nåede til omsider til Reims med konklusionen om, at man nok bør have aircondition i sin bil, for der var sQ varmt når solen skinnede!
Lidt sent gik vi ud for at spise og fandt ud vi boede i udkanten af Reims, så der gik lang lang tid inden vi endelig fandt noget mad. For at komme hurtigt hjem ville vi tage en taxa, men det findes åbenbart ikke i Reims – heldigvis kørte der en bus en times tid senere og vi kom hjem.
Lessons learned: Hav aircondition i din bil. Der er ingen taxa’er i Reims efter 23.30 og busser er svære at få. Du kan kun få mad nær centrum efter kl. 2130. 54 heste er lidt i underkanten. Spis på det hotel du ankommer til.
I dag går turen ud for at se på de store champagnehuse der ligger i Reims, mere følger i morgen.


